Konsultacje online nawet w 15 minut.

NetMedika - Konsultacje lekarskie, rесepty i zwоInіenіa online

APAP caps 500 mg

APAP caps to bezrecepturowy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy zawierający paracetamol 500 mg w kapsułce. Stosowany jest doraźnie w łagodnym do umiarkowanego bólu oraz gorączce u dorosłych, młodzieży i dzieci od 9 lat. Należy przestrzegać zaleceń dawkowania i nie łączyć z innymi preparatami zawierającymi paracetamol.

Konsultacja online z e-receptą
Umów wizytę online z lekarzem, aby otrzymać receptę na potrzebne leki.
Czynne 7 dni w tygodniu
08:00–22:00
Umów wizytę

Co to jest APAP caps i kiedy się go stosuje

APAP caps to preparat zawierający paracetamol 500 mg w postaci miękkich kapsułek przeznaczony do leczenia objawowego łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Lek jest dostępny bez recepty i może być stosowany u dorosłych, młodzieży oraz u dzieci w wieku od 9 lat, przy czym dawkowanie jest zależne od wieku i masy ciała. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez tłumienie sygnałów bólowych i wpływ na ośrodki termoregulacji w mózgu.

Przeciwwskazania i ważne środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeżeli u pacjenta występuje nadwrażliwość na paracetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w produkcie. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek, zespołu Gilberta, niedoboru dehydrogenazy 6‑fosforanowej, anemii hemolitycznej, odwodnienia lub przewlekłego niedożywienia. Osoby z przewlekłym spożywaniem alkoholu powinny zachować szczególną ostrożność – długotrwałe przyjmowanie paracetamolu w połączeniu z alkoholem zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.

Interakcje z innymi lekami

Paracetamol może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Przed zastosowaniem APAP caps poinformuj lekarza lub farmaceutę o stosowanych lekach, zwłaszcza o: barbituranach, niektórych lekach przeciwdepresyjnych, probenecydzie, chloramfenikolu, metoklopramidzie lub domperydonie, kolestyraminie, lekach przeciwzakrzepowych z grupy kumaryn (np. warfaryna), zydowudynie, salicylamidzie, izoniazydzie, lamotryginie oraz niektórych antybiotykach (np. flukloksacylinie). Paracetamol może także wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

Dawkowanie i sposób podawania

Kapsułkę należy połknąć i popić dużą ilością wody (około pół szklanki). Nie należy przekraczać zalecanych dawek ani stosować jednocześnie innych preparatów zawierających paracetamol.

Zalecane dawki:

Dorośli i młodzież powyżej 15 lat (masa ciała > 55 kg): 1–2 kapsułki (500 mg–1 g) jednorazowo, maksymalnie 6 kapsułek (3 g) na dobę. Należy zachować co najmniej 4‑godzinne odstępy między dawkami.

Dzieci i młodzież poniżej 15 lat:

– 9–12 lat (30–40 kg): 1 kapsułka (500 mg) jednorazowo, 3–4 razy na dobę.
– 12–15 lat (40–55 kg): 1 kapsułka (500 mg) jednorazowo, 4–6 razy na dobę.

U dzieci poniżej 12 lat nie należy stosować dawki większej niż 60 mg/kg mc./dobę. Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 9 lat.

W szczególnych sytuacjach (np. masa ciała <50 kg, łagodna do umiarkowanej niewydolność wątroby, zespół Gilberta, odwodnienie, chroniczne niedożywienie) maksymalna dawka dobowa powinna wynosić nie więcej niż 60 mg/kg mc. (nie więcej niż 2 g/dobę w określonych przypadkach).

Co zrobić przy pominiętej dawce i w razie przedawkowania

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą i zgłosić się po pomoc medyczną. Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, brak apetytu, a w przypadku braku szybkiej interwencji — ciężkie i czasami nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Działania niepożądane

Jak wszystkie leki, paracetamol może wywołać działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Do działań niepożądanych zaliczają się zaburzenia hematologiczne (rzadko), reakcje alergiczne i skórne, zaburzenia czynności wątroby, nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty, senność oraz inne objawy wymienione w ulotce. Bardzo rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne lub poważne reakcje alergiczne wymagające natychmiastowej pomocy medycznej.

Specjalne ostrzeżenia dotyczące składu

APAP caps zawiera sorbitol i lecytynę sojową (śladowe ilości soi). Osoby uczulone na orzeszki ziemne lub soję nie powinny stosować tego leku. Jeśli stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Paracetamol może być stosowany w ciąży, gdy jest to konieczne, zachowując możliwie najmniejszą skuteczną dawkę i najkrótszy czas stosowania. W przypadku braku poprawy lub konieczności częstszego przyjmowania leku należy skonsultować się z lekarzem. Paracetamol przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiecego, ale przy zalecanych dawkach nie wykazuje działania szkodliwego na niemowlęta karmione piersią.

Przechowywanie i postępowanie z opakowaniem

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Nie używać po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu. Nie wyrzucać do kanalizacji ani do gospodarstwa domowego — zapytać farmaceutę o sposób utylizacji przeterminowanych leków.

Skład i postać leku

Substancją czynną jest paracetamol, 500 mg w każdej kapsułce miękkiej. Pozostałe składniki obejmują m.in. makrogole, glikol propylenowy, powidon, żelatynę, sorbitol ciekły i glicerol. Kapsułka jest biała, podłużna, miękka.

Opakowania

Produkt dostępny jest w różnych opakowaniach zawierających od kilku do kilkuset kapsułek w blistrach; dostępność poszczególnych wielkości opakowań może się różnić.

Kiedy skontaktować się z lekarzem

Jeżeli objawy choroby utrzymują się dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki lub dłużej niż 5 dni w przypadku bólu, nasiliły się objawy lub wystąpiły nowe niepokojące dolegliwości, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. W przypadku podejrzenia przedawkowania konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

FAQ

Czy APAP caps można stosować bez recepty?

Tak, lek jest dostępny bez recepty i może być stosowany doraźnie w leczeniu bólu i gorączki zgodnie z zaleceniami dawkowania.

Jak często mogę przyjmować kapsułki 500 mg?

Dorośli i młodzież powyżej 15 lat mogą przyjmować 1–2 kapsułki jednorazowo, maksymalnie co 4 godziny, nie przekraczając 6 kapsułek (3 g) na dobę. Dzieci mają określone mniejsze schematy dawkowania zależne od wieku i masy ciała.

Czy mogę łączyć APAP caps z napojami alkoholowymi?

Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania paracetamolu, zwłaszcza przy przewlekłym piciu; alkohol zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby w przypadku stosowania paracetamolu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania?

Jeżeli zażyto więcej leku niż zalecano, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem i zgłosić się na oddział ratunkowy. Wczesna konsultacja jest kluczowa dla zmniejszenia ryzyka poważnego uszkodzenia wątroby.

Czy APAP caps można stosować w ciąży?

Paracetamol można stosować w ciąży, jeżeli jest to konieczne, stosując najniższą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy czas. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czy są specjalne grupy pacjentów, które muszą zachować ostrożność?

Tak. Osoby z chorobami wątroby i nerek, osoby odwodnione, przewlekle niedożywione, pacjenci z zespołem Gilberta lub przyjmujący niektóre leki powinny najpierw porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku.

Podstawowe informacje

Substancja czynna Paracetamol 500 mg w kapsułce.
Dostępność Lek dostępny bez recepty.
Postać Miękkie kapsułki, każda zawiera 500 mg paracetamolu.
Dawkowanie
Dorośli: 1–2 kapsułki jednorazowo, max 6 kapsułek (3 g) na dobę; dzieci 9–15 lat: dawkowanie zależne od masy ciała; nie stosować poniżej 9 lat.
Wskazania
Leczenie objawowe łagodnego do umiarkowanego bólu i/lub gorączki u dorosłych, młodzieży oraz dzieci od 9 lat.
NetMedika - Telemedycyna online, Konsultacje lekarskie

Certyfikowany podmiot leczniczy wpisany do rejestru nr 000000283053 zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r.